Početna strana > Hronika > Dojče vele: Nemačka - oaza za pranje novca?
Hronika

Dojče vele: Nemačka - oaza za pranje novca?

PDF Štampa El. pošta
subota, 05. februar 2011.

Saradnici Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) ustanovili su da Nemačka ispunjava samo 29 od ukupno 49 međunarodnih kriterijuma za borbu protiv ilegalnog pranja novca i finansiranja terorizma

Kako je izvestila nemačka medijska kuća Dojče vele, u izveštaju OECD navedeno je da najveći problem predstavljaju „oaze” za pranje novca, poput agencija za nekretnine i osiguranja, kockarnica, zlatara i juvelirnica, u kojima nemačke službe sprovode nedovoljne kontrole.

Strah od kontrola u Nemačkoj ne moraju imati čak ni kreditne institucije koje se ne pridržavaju postavljenih standarda u slučaju pranja novca, a tome u prilog govori podatak da je do sada novčano kažnjena samo jedna banka.

Pojam „pranja novca” potiče iz vremena americkog mafijaša Al Kaponea, koji je svoj prljavo stečeni novac kroz kockarnice i prostituciju ulagao u salone za pranje veša, i na taj nacin ga legalizovao.

Prema trenutno važećim propisima u Nemačkoj, banke su dužne da sumnjive slučajeve prijave policiji.

Međutim, nemačka policija potpuno je nemoćna, jer u toj mreži nadgledanja i praćenja postoji previše zakonskih rupa.

Tako su kockarnice, poslovi sa nekretninama i trgovina čelikom i metalom daleko od državnog nadzora i kontrole.

Jednu rupu u nemačkom zakonodavstvu iskoristio je, primera radi, i bivši diplomata, ambasador Kazahstana u Austriji Rakhat Alijev, naveo je Dojče vele.

Alijevje optužen da je za vreme svog dugogodišnjeg mandata kao zamenik ministara inostranih poslova u Kazahstanu, ilegalno stekao milione dolara koje je kasnije prao po zemljama zapadne Evrope.

Centralnu ulogu u tome imalo je jedno preduzeće metala u nemačkoj pokrajini Severna Rajna Vestfalija.

Austrijski advokat Gabriel Lenski objasnio je da je to bila sofisticirana i veoma složena serija pravnih odluka, koje su dovele do pranja najmanje 113 miliona dolara.

Nemačka je, posle poslednjeg izveštaja OECD samo „za dlaku” izbegla da se ne nađe na „crnoj listi” 28 zemalja, naveo je švajcarski lovac na perače novca Daniel Telesklaf.

Pomenute zemlje nedovoljno ili nikako ne saraduju kada je u pitanju borba protiv pranja novca, a na listi su uz Iran, Angolu, Severnu Koreju, zemlje poput Grčke, Ukrajine i Turske.

Iz nemačkog Ministarstva finansija poručili su da su ozbiljno shvatili kritiku i „da će se okolnosti brzo i jasno poboljšati”, preneo je Dojče vele.

Nemačka vlada dobila je rok do februara 2012. da ispravi nedostatke.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner